Jest taka galaktyka widziana w okularze ok 7 minut kątowych od jasnej gwiazdy Mirach, ma więcej niż 10 magitudo, jednak dzięki pozornej bliskości swej towarzyszki traci troszkę na swej krasie. Dlatego zwana jest często Duchem Mirach. Jest jakby jej astralnym odbiciem..
Jak ją znaleźć..? Odszukaj Mirach czyli Betę Andromedy. W okularze dostrzeżesz zarys małego duszka w pobliżu..Jest   do wyciągnięcia nawet dla małych sprzętów. Refraktor 8cm lub  Newton 13cm i  nawet w powerach 40-50x. Im większa apertura a co za tym idzie zdolność rozdzielcza, majaczący duszek przeistacza się nam w mgławą tarczkę z wyraźnie jaśniejszym jądrem  


Dlaczego akurat ona? jest pełno galaktyk 10 mag..kóre zliczamy bez większych emocji. Bo jest wyjątkowa.
Wyobraźcie sobie...jasną gwiazdę z mgławym obłoczkiem leżącym tuż obok...Gwiazda wypełnia jasnością cały okular, bije po oczach a mimo to coś się pobliżu czai niczym odblask w okularze... :D
Poza tym obserwacje obiektu polecam ze względu na
1) Łatwości w odnalezieniu
2) Wyjątkowości tego obiektu

Galaktyka to soczewkowaty karzełek  typu S0. Leży od nas oddalona o ponad 10,8 miliona lat świetlnych...W jej dysku dominują głownie czerwone olbrzymy i olbrzymy  tzw. gałęzi  AGB (asymptotycznej)

NGC 404 została odkryta przez Williama Herschela w 1784 roku. Leży tuż za krawędzią swojej grupy lokalnej lecz  wydaje się być grawitacyjnie z  nią przywiązana.

Szkic....Starałem się dochować wierności tego co można zobaczyć przez 11" SCT w powerze 90x. Mirach..najpiękniej wyglądała by Newtonie z krzyżowymi  spajkami od pająka. Nie mam ich... Jednakże  fakt, że grzałka zaczęła mi już niedomagać i pojawiła się rosa, wiec z dwojga złego Mirach pokazałasię nawet z dobrej strony... otóż uwieczniłem piękną linię światła gwiazdy, powstałą przez kondensację rosy na płycie korekcyjnej.

Name:

Komentarze: